اینوکاپ 2018 به پایان رسید! اعلام نتایج نهایی دومین دوره جشنواره نوآوری و کسب و کار خواجه نصیر

پس از سه ماه، فستیوال نوآوری و کسب و کار خواجه نصیر به پایان راه خود رسید و در روز یکشنبه ۱۳ اسفند ماه ۹۶ مراسم اختتامیه و داوری مرحله سوم ایده‌های نوآورانه و طرح‌های کسب و کار در محل آمفی تئاتر دانشکده مهندسی عمران و نقشه‌برداری برگزار گردید. ۵ ایده نوآورانه و ۶ طرح کسب و کار، مجموعا ۱۱ تیم این مرحله را تشکیل می‌دادند که از حدود ۱۹۰ اثر دریافتی ابتدایی، در دو مرحله داوری گزینش شده بودند.

آغاز مراسم با سخنرانی جناب آقای دکتر جعفر روشنیان، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه خواجه نصیر همراه بود. ایشان تصریح کردند: ((در حال حاضر در این دانشگاه مهم‌ترین تکیه آموزش، موضوع کارآفرینی است. مهم‌ترین ضرورت فعلی کشور، پرداختن به مبحث کارآفرینی است)). همچنین در ادامه وی یادآور شد: ((⁣یک مرکز رشد در دانشکده مکانیک به زودی راه اندازی خواهد شد و در نظر داریم فضاهای دیگری هم به مرکز رشد اختصاص دهیم و امیدوارم بتوانیم با این تلاش به زودی پارک علم و فناوری تاسیس کنیم. ⁣اگر بخواهیم در کارآفرینی موفق شویم باید در شیوه آموزش تحول ایجاد کنیم.)) مهندس حامد ابراهیمی مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه نیز در سخنانی متذکر شدند: ((اینوکاپ با هدف اصلی شناسایی و کمک به رشد و بالندگی راه‌اندازی شد و ما سعی کردیم شبکه‌ای از افرادی که در فضای کسب‌وکار و کارآفرینی فعالیت دارند را فراهم کنیم.))*

در این مراسم علاوه بر تقدیر از شرکت دانش‌بنیان "فاپن" به مدیریت جناب آقای "دکتر افضل زاده" به عنوان "ارزش آفرین برتر مرکز رشد دانشگاه در سال ۹۶" و تقدیر از تیم برتر دانش‌آموزی شرکت‌کننده در جشنواره به سرپرستی سرکار خانم "سروناز امین محمد"، ۱۱ تیم برگزیده هر یک به مدت ۵ دقیقه از ایده و یا طرح خود در برابر حضار دفاع کردند و ۵ دقیقه نیز به سوالات غالبا چالش برانگیز داوران پاسخ دادند. در ادامه مختصری از ارائه هر یک از 11 تیم بر گزیده شرح داده شده است.

ارائه در بخش ایده های نوآورانه:

⁣⁣اولین تیم ارایه‌دهنده، «لوکالین» است که بستری برای ایجاد ارتباط بی‌واسطه بین گردشگران و افراد بومی با هدف اشتراک تجربه‌ها ایجاد می‌کند. با استفاده از این بستر گردشگران با زندگی‌ بومی مردم آشنا می‌شوند و افراد بومی هم فرصتی برای درآمدزایی بدست خواهند آورد.

⁣«عمران نصیر» تیم بعدی است که با روش‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی سعی دارد وضعیت راه‌ها را تحلیل کند. هر ۲۴ ساعت ۴۳ نفر در تصادفات کشور کشته می‌شوند که راه‌ها سهم ۳۵ درصدی در این حوزه دارند.

⁣«تولید کلاژن دریایی» تیم بعدی است که از استان هرمزگان در این رویداد شرکت کرده است. این تیم سعی دارد کلاژن جوان‌ساز دریایی را به شکل صنعتی به جای کلاژن مضر جانوان خشکی‌زی یا بوتاکس تولید کند.

⁣تیم چهارم ارایه دهنده «نانو اف‌ام‌سی» است که ساخت تجهیزات پزشکی با استفاده از نانو فناوری به‌منظور رفع چالش‌های تجهیزات سنتی و ارایه کارایی بالاتر را انجام می‌دهد.

⁣«روما» تیم بعدی اینوکاپ است که ارایه خواهد داد، رباتی انسان‌نما و اجتماعی که می‌تواند بعنوان یک مانکن متحرک و هوشمند در ویترین فروشگاه‌ها قرار بگیرد. تحرک و تعامل می‌تواند فروش را تا ۳۰۷ درصد افزایش دهد. روما ویترین را جذاب می‌کند و باعث بهتر دیدن شدن لباس‌ها خواهد شد. تیم روما در پاسخ به مرزشکن (disruptive) بودن ایده پاسخ دادند که؛ به همین دلیل و چون هنوز پلن درآمدی دقیق ما مشخص نشده است، در بخش ایده‌ها ثبت‌نام کردیم.

ارائه در بخش طرح های کسب و کاری:

⁣«اسمارتر» اولین تیم ارایه‌دهنده در بخش کسب‌وکار است. رآکتور مداربسته تولید استیک انیدرید. بسیاری از کارخانه‌های ما در دوران تحریم به دلیل تحریم استیک انیدرید بسته شدند. این محصول در موارد نظامی، دارویی، نساجی و شکلات‌سازی کاربرد دارد. ما توانستیم این محصول را با مواد و فناوری بومی تولید کنیم و ایران ششمین کشوری است که به این فناوری دست پیدا کرده است.

⁣«نسخه پیچ» تیم دوم بخش کسب‌وکار است که به دنبال تحویل آنلاین ساده و سریع دارو است. با تهیه یک عکس از نسخه، دارو یا لوازم آرایشی روز بعد در مکان و زمان دلخواه تحویل مشتری می‌شود. ما فروشگاه آنلاین دارو نیستیم و صرفا به دنبال تحویل ساده دارو به مشتری هستیم.

⁣«بال‌های پرواز» تیم بعدی است که در پی حل مشکل آموزش در کشور است. به طور کلی سیستم آموزشی ما نیروی کاربردی تربیت نمی‌کند. هدف ما تغییر اوضاع و رسیدن به مدارس فناوری‌محور است. کم‌تر از شش ماه از شروع فعالیت ما گذشته است و در همین مدت توانسته‌ایم با مدارسی مانند البرز همکاری کنیم.

⁣«سلام سالاد» به شکل تخصصی در حوزه فروش آنلاین سالاد فعالیت خواهد کرد. ۹۰ درصد تغذیه کاربران ناسالم است، کاربر می‌تواند به شکل کامل سالاد خود را شخصی‌سازی کند. فروش به مشتریان نهایی، ارتباط با سرویس‌های سفارش آنلاین غذا و فروش به مشتریان سازمانی، انواع روش‌های درآمدی ما هستند.

⁣«گیم هرمس» بستری متمرکز برای ارتباط گیمرها با یکدیگر چراکه بازار متمرکزی برای ارتباط بازی‌سازان و گیمرها وجود ندارد. تلاش داریم در ابتدا وارد حوزه PC شده و سپس به سراغ کنسول و موبایل برویم که با این کار ۲۳ کاربر هدف بدست خواهیم آورد.

⁣استارت‌آپ «لکس» برای کسانی که ضعف عضلانی دارند یا قطع نخاع هستند، شلوار لکس تولید می‌کند. ما چند رقیب داریم. تنها رقیب قوی ما رکس است. ما همه حرکات را با فشردن یک دکمه راحت کردیم. نمونه ما ۲۰ تا ۲۷ میلیون قیمت دارد. تولید انبوه محصولات ما را ارزانتر میکند. حداقل ۳۰ درصد از کارکنانمان را از میان افرادی که خودشان قطع نخاع هستند و از لکس استفاده میکنن، انتخاب میکنیم.*

در خاتمه، به ترتیب تیم‌های روما، لوکالین و نانو اف ام سی در بخش ایده و تیم‌های گیم هرمس، لکس و سلام سالاد در بخش طرح کسب و کار مقام‌های اول تا سوم هر بخش را به دست آوردند و در مجموع موفق شدند که 21 سکه بهار آزادی از جوایز ویژه اینوکاپ ۲۰۱۸ را از آن خود کنند.

ضمن عرض سپاس از همراهی شما، به اطلاع می‌رساند که سایت اینوکاپ فعال باقی مانده و حواشی این دوره اینوکاپ، اخبار و اطلاعیه‌های دوره‌های بعدی جشنواره نوآوری و کسب و کار خواجه نصیر و دیگر فعالیت‌های مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را پوشش خواهد داد.


*نقل از ICTStartups

 

نظر دادن
پرسش و پاسخ سریع
ورودی اشتباه
ورودی اشتباه
ورودی اشتباه
ورودی اشتباه است
ورودی اشتباه است